III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Finanse i Nowe Technologie”

Koło Naukowe Rynków Finansowych oraz Katedra Prawa Gospodarczego i Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, mają przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych tematyką rynków finansowych do udziału w III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Finanse i Nowe Technologie – Aspekty Prawne / Blockchain na rynku kapitałowym – Rozporządzenie DLT Pilot Regime”.

Konferencja odbędzie się 19 maja 2023 r., w godz. 8:30-18:30, w Auli Błękitnej Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego (pl. Kopernika 11, 45-040 Opole).

Celem Konferencji jest propagowanie specjalistycznej wiedzy z zakresu prawa rynków finansowych, prawa rynków kapitałowych oraz nowych technologii.

W tegorocznej edycji Konferencji skupimy się na wykorzystaniu technologii DLT na rynku kapitałowym, w szczególności zagadnieniach związanych z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/858 w sprawie systemu pilotażowego na potrzeby infrastruktur rynkowych opartych na technologii rozproszonego rejestru (DLT Pilot Regime).

Rozporządzenie umożliwi wykorzystanie wskazanej technologii na rynku kapitałowym, co pozwoli w przyszłości ocenić efektywność DLT w tym segmencie rynku finansowego. Zaproponowane rozwiązanie legislacyjne stanowi zatem dobrą bazę do szerszej dyskusji nad blockchain’em, rynkiem finansowym oraz nowymi technologiami.

Formuła Konferencji, polegająca na wygłoszeniu krótkich referatów przez praktyków oraz teoretyków, umożliwi wypracowanie standardów i rozwiązań w zakresie rynków finansowych oraz nowych technologii, w tym w szczególności w kontekście Rozporządzenia DLT Pilot Regime.

W jednym wydarzeniu naukowym: 25 referatów, V paneli dyskusyjnych, 7 ośrodków akademickich.

Wśród prelegentów: Jan Ziomek (Urząd Komisji Nadzoru Finansowego / Departament Innowacji Finansowych FinTech), Michał Krystkiewicz (Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych), Marcin Opoka (Uniwersytet Wrocławski / Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie) r. pr. dr Krzysztof Korus (DLK Legal Korus), r. pr. dr Tomasz Tomczak (Uniwersytet Opolski), Piotr Rutkowski (Ministerstwo Cyfryzacji / Departament Tożsamości Cyfrowej), dr inż. Rafał Prabucki (Uniwersytet Śląski / CYBER SCIENCE), adw. dr Beata Paxford (Naczelna Rada Adwokacka / Sekcja Prawa Bankowego i Finansowego), r. pr. dr Kacper Wosiak (Uniwersytet Wrocławski / CDD LEGAL), adw. dr Adrian Rycerski (Uniwersytet SWPS / SMM LEGAL), adw. Józef Pordes (Olesiński i Wspólnicy Legal), adw. Grzegorz Leśniewski (Leśniewski Borkiewicz Kostka & Partners), r. pr. dr Piotr Mijal (Centrum im. Adama Smitha), r. pr. Bartłomiej Ofierski (Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu / Komisja ds. Nowych Technologii i Transformacji Cyfrowej), r. pr. dr Nowakowski (Rymarz Zdort Maruta), dor. pod. Lucyna Bluszcz (EY / Tax Accounting and Risk Advisory Services), dor. pod., adw. Magdalena Dąbrowska (EY / Tax Accounting and Risk Advisory Services), dor. pod. Janina Fornalik (MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy), dr Rafał Chybiński (Uniwersytet Opolski), dr Katarzyna Biczysko-Pudełko (Uniwersytet Opolski), Michał Lechowski (SGH / Aper Ventures), Katarzyna Gwizdak (Uniwersytet Opolski), Adrian Żądło (Uniwersytet Warszawski), Kornelia Mazur (Uniwersytet Opolski), Jan Janukowicz (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).

MODERATORZY:

• dr Andrzej Michór
  • Magdalena Dąbrowska
  • dr hab. Michalina Duda-Hyz, prof. UO
  • Marcin Opoka
  • dr Tomasz Tomczak

ORGANIZATORZY:

• Koło Naukowe Rynków Finansowych WPiA UO
  • Katedra Prawa Gospodarczaego i Finansowego INP WPiA UO

WSPÓŁORGANIZATOR:

• Stowarzyszenie Prawa Finansowego „Aureus”

PATRONAT HONOROWY: