Jak pozyskać ludzi i kapitał do firm?

Tego można było dowiedzieć się podczas konferencji pt. „Możliwości pozyskania i rozwoju kapitału obrotowego i ludzkiego w przedsiębiorstwie”. Wydarzenie odbyło się 29 marca 2023 r. w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie.

Organizatorami konferencji były Oddział PKO Banku Polskiego w Oleśnie, Uniwersyteckie Centrum Transferu Wiedzy i Technologii (UCTWiT) UO, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki oraz Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie.

– Ta konferencja poświęcona była szeroko pojmowanej współpracy na styku nauka, biznes, samorząd – mówi dr Sabina Wyrwich-Płotka zastępca dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UO. – Przede wszystkim miała na celu pokazanie możliwości związanych ze wsparciem biznesu ze strony banku. My natomiast chcieliśmy pokazać, jakie są możliwości współpracy na styku nauka – biznes.

Jak UCTWiT może wspierać biznes?

– Poprzez realizowanie wspólnych projektów badań zleconych czy organizowanie praktyk, staży lub wizyt studyjnych – wylicza dr Sabina Wyrwich-Płotka.

Podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki informowało natomiast o możliwych do pozyskania dotacjach, unijnych pożyczkach oraz innych formach wsparcia dla firm, a Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie – o tym, co może zaoferować firmom, ale również uczniom czy studentom, którzy chcieliby rozpocząć lub rozwijać swoją karierę zawodową.

– W województwie opolskim działa bardzo wiele małych i średnich przedsiębiorstw, które często nie mają świadomości, jakie są możliwości wsparcia ze strony na przykład Uniwersytetu Opolskiego czy ze strony o Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki – dodała dr Sabina Wyrwich-Płotka. – Dlatego właśnie zapadła decyzja, żeby taką konferencję zorganizować w Oleśnie. Cieszyła się ona bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięli w niej udział przedsiębiorcy z powiatu oleskiego, ale też goście z województwa śląskiego czy łódzkiego, które graniczą z województwem opolskim. Zaprosiliśmy również wszystkie szkoły z powiatu oleskiego. Większość z nich to zaproszenie przyjęła.

Za zaangażowanie podczas konferencji dziękujemy również Studentom i Dziekanom Wydziału Nauk o Zdrowiu, Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Ekonomicznego.