Uniwersytet Opolski wykonawcą zadania pn. „Pielęgnacja Pomnika Przyrody Alei Lipowej w Głubczycach”

Uniwersytet Opolski jest wykonawcą zadania pn. „Pielęgnacja Pomnika Przyrody Alei Lipowej w Głubczycach”, stanowiącego element projektu „Ochrona różnorodności biologicznej w Subregionie Południowym na terenie powiatów głubczyckiego, nyskiego i prudnickiego”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej V: Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Działanie 5.1: Ochrona różnorodności biologicznej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Uniwersyteckie Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UO pośredniczy w realizacji projektu.

Pracownicy Uniwersytetu – dr Miłosz Mazur i dr Grzegorz Hebda z Instytutu Biologii – poprowadzą specjalistyczny nadzór entomologiczny i ornitologiczny w obrębie grupy 88 drzew rosnących w pasie drogi powiatowej nr 1214O relacji Głubczyce-Tarnkowa. Będą kontrolować drzewa pod kątem występowania w nich pachnicy dębowej – dużego chrząszcza podlegającego ochronie prawnej. W przypadku stwierdzenia form rozwojowych w wycinanych drzewach, badacze wybiorą znalezione okazy, policzą je i wykonają dokumentację fotograficzną, po czym przeniosą je do nowego siedliska. Pracownicy Uniwersytetu przeprowadzą również oględziny drzew w celu sprawdzenia występowania dziupli i gniazd ptaków.

Aleja Lipowa w Głubczycach – fot. dr. Miłosza Mazura

Larwy pachnicy dębowej – fot. dr. Miłosza Mazura