Zapraszamy do lektury książki na temat dobrych praktyk w zakresie badań i innowacji, wydanej przez sojusz FORTHEM

FORTHEM Alliance Universities’ Selected Good Practices in R&I. Towards a European University to najnowsza publikacja wydana przez sojusz FORTHEM, którego członkiem jest Uniwersytet Opolski.

Książka porusza ważne tematy internacjonalizacji, otwartej nauki, współpracy z ekosystemem społecznym i biznesowym oraz komunikacji w nauce. Publikację współtworzyło ponad 30 ekspertów, a jej redaktorki – María D. Pitarch-Garrido i Isabel Mendoza-Poudereux – były wspierane przez wszystkie uczelnie sojuszu. Książka, wydana przez Uniwersytet w Walencji, stanowi unikalny zbiór 86 przypadków dobrych praktyk sojuszu FORTHEM. Aby zwiększyć wpływ badań, zapewnić sprawiedliwy i natychmiastowy dostęp do wiedzy i informacji, a także zaprezentować wyniki projektu finansowanego w ramach programu „Horyzont 2020”, publikację wydano w Open Access.

Książkę można pobrać ze strony: https://www.forthem-alliance.eu/fileadmin/user_upload/forthem/FIT_FORTHEM/Results/Reports_and_publications/WEB_low_FIT-FORTHEM.pdf

 

O FORTHEM i FIT FORTHEM:

Sojusz współtworzy dziewięć europejskich uniwersytetów: Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Moguncji (Niemcy), University of Burgundy w Dijon (Francja), Uniwersytet w Jyväskylä (Finlandia), Uniwersytet Opolski (Polska), Uniwersytet w Palermo (Włochy), Uniwersytet Łotewski w Rydze (Łotwa), Uniwersytet w Walencji (Hiszpania), Uniwersytet w Agder (Norwegia), Uniwersytet im. Luciana Blagi w Sybinie (Rumunia).

Projekt FIT FORTHEM ma pozwolić konsorcjum FORTHEM na wypracowanie wspólnych polityk badawczych i rozwojowych, szczególnie tych dotyczących strategicznych kierunków badań i otwartej nauki (ang. open science). Dzięki finansowaniu, kontynuowane będą przedsięwzięcia badawcze zainicjowane przez interdyscyplinarne pracownie zawiązane w ramach FORTHEM. Wspomagana będzie dalsza integracja centrów badawczych. Uczelnie partnerskie mają poznać swoje najlepsze praktyki w sektorze badań i innowacji i wypracować procedury poprawienia dostępności do infrastruktury i zasobów danej uczelni dla partnerów. Pozwoli to na przekroczenie barier wynikających z lokalnych ograniczeń, a także ułatwi rozwój zawodowy pracowników nauki i wesprze zarządzających nauką na wydziałach w podejmowaniu decyzji na temat strategii rozwoju.

Pozostałe obszary współpracy w ramach FIT FORTHEM obejmują utworzenie wirtualnych biur wsparcia eksperckiego w przygotowywaniu wspólnych wniosków grantowych w programach europejskich i w projektowaniu międzynarodowych badań. Badania pilotażowe, a w przyszłości projekty, mogą uwzględniać potrzeby środowiska społecznego i gospodarczego i obejmować współpracę z przedsiębiorstwami nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Przewidziano także szereg szkoleń w zakresie zarządzania projektami badawczymi, planowania strategicznego czy komunikacji naukowej.