Numer patentu: UA 130298

Zgłaszający patent: Mikołajowski Narodowy Uniwersytet Rolniczy Ukraina, Uniwersytet Opolski

Model użytkowy ma na celu zmniejszenie zużycia paliwa na jednostkę napędową silnika, zmniejszenie emisji toksycznych substancji i gazów cieplarnianych do atmosfery, zwiększenie mocy i wydajności cieplnej silnika spalinowego oraz uproszczenie ich konstrukcji poprzez dodatkowe wyposażenie. Problem ten rozwiązano przez zastosowanie w urządzeniu do wtryskiwania pary wodnej do silnika spalinowego zawierającego komorę spalania, sztywno zamontowanych na jednym wale sprężarki i turbiny. Turbina jest podłączona do kotła regeneracyjnego połączonego z pompą zasilającej i zbiornikiem wody. Dodatkowo zamontowana jest skrzynia biegów, której wał napędowy jest połączony z wałem sprężarki i turbiną przez sprzęgło jednokierunkowe, a wał napędzany jest połączony z wałem korbowym silnika.